رییس فدراسیون کوهنوردی گفت: از پیشکسوتان و قهرمانان کرمانشاهی در دومین جشنواره بین المللی سنگنوردی بیستون تجلیل خواهد شد.

این صحبتی بود که محمود شعاعی پس از چاپ مطلبی با عنوان :از پیشکسوتان و قهرمانان کرمانشاهی در جشنواره بیستون تجلیل كنيد در گفتگو با ایرنا بیان کرد.

این حرکت شعاعی باعث شد تا برخی از کوهنوردان کرمانشاهی که در جشنواره بيستون خصوص اعتراض داشتند آرام شوند

البته آنچه که از شواهد پیداست کوهنوردان و سنگنوردان با تجربه ای که هم اکنون  اعتراض ونقدهای بر جشنواره بیستون دارند، به خاطر عملکرد ضعیف هیات کوهنوردی استان طی چهار سال گذشته بوده است.

کوهنوردان و سنگنوردان کرمانشاهی همیشه و در همه جا ثابت کردند که در کنار هم در بحرانها وحوادث کوهنوردی هستند.البته در مواقعه ای که منافع استان هم در میان باشد آنها با دل و جان پا میان خواهند گذاشت.

رضا شهلایی یکی از سنگنوردان کرمانشاه و فاتح قله اورست در این خصوص میگوید: متاسفانه هیات کوهنوردی استان کرمانشاه در طول چهار سال گذشته در زمینه گردهمایی ها –حمایت های عملی وروانی از کوهنوردان –حمایت از صعودهای شاخص و برتر هیمالیانوردی –جذب ،و ایجاد وبرپایی امکانات کوهنوردی_برگذاری کلاسهای سنگنوردی ، یخ و برف و غیره  در عین قدرت و توانایی کوهنوردان کرمانشاهی کاملا ضعیف و ناتوان عمل کرده و به هیچ وجه این کادر اجرایی در هیات نمیتواند همپای کوهنوردان در کرمانشاه با شند.

رضا شهلایی می افزاید:در زمینه مشارکت سنگنوردان و مربیان و کوهنوردان شاخص کرمانشاه با توجه به عدم نظر خواهی و مشارکت در تصمیم گیریها از آنها و بازخورد ضعیف در جشنواره سال ۱۳۸۹ جهت این استان ،در صورتی که بستر مناسبی جهت تعامل,برنامه ریزی و همفکری توسط فدراسیون کوهنوردی و هیات اجرایی جشنواره با حضور سنگنوردان و مربیان خاک خورده و سرما و گرما چشیده بیستون همچون محمد باقر عیوضی ایجاد گردد مطمئنا از حضور این عزیزان میتوان بیشتر بهره مندی را جهت ارتقاء کیفی جشنواره بیستون را داشته باشیم.

هادی میرزاپور هیمالیا نورد کرمانشاهی و منتقد جشنواره سنگنوردی بیستون  نیز میگوید: برگزاری جشنواره سنگنوردی جهانی بیستون به میزبانی کرمانشاه آن هم با صرف بودجه ای بیش از ۵۰۰ میلیون تومان می بایستی مطالبات به حق جامعه کوهنوردی کرمانشاه را فرآهم کند

میرزاپور می افزاید: انتخاب دبیر جشنواره از استان کرمانشاه،مسئولیت ارکان اجرایی و مسئولیت برخی از کمیته ها از جمله کمیته مربیان به اندیشمندان سنگنوردی کرمانشاه همچون استاد محمدباقر عیوضی به عنوان گنجینه ی گرانبهای کوهنوردی کشور سپرده شود.

او ادامه می گوید: تجلیل شایسته در مراسم اختتامیه از پیشکسوتان و نخبگان سنگنوردی کرمانشاه که در طول سالیان متمادی بیشترین مسیر را در دیواره بیستون گشایش نموده اند،اختصاص سهمیه دوره های آموزشی پیشرفته سنگنوردی برون مرزی به مربیان برجسته کرمانشاهی فعال در جشنواره از دیگر خواسته های ما در جشنواره می باشد

میرزاپور در پایان پیشنهاد می دهد:اختصاص درآمد های حاصله از پرداخت ورودی جشنواره مذکور به هیئت کوهنوردی استان به منظور تجهیز کمیته کوهنوردی و رقابتها،پرداخت حق الزحمه مربیان کرمانشاهی،.دعوت فدراسیون از پیشکسوتان، نخبگان، قهرمانان و فعالان عرصه کوهنوردی کرمانشاه در جلسه های هماهنگی جشنواره.، حضور تمام ظرفیت های بالقوه سنگنوردی استان کرمانشاه بدون هزینه ورودی به جشنواره و تجلیل از ۳ نفر از قربانیان و جانبازان شیمیایی کرمانشاه در جشنواره از برنامه های تعریف شده در جشنواره باشد.

رضا زارعی دبیر اولین جشنواره سنگنوردی بیستون نیز حضور تمامی کوهنوردان داخلی را یکی از نکات ضروری در برگزاری این مراسم بیان می کند.

او می گوید:باید در این جشنواره توانی های خود را به خوبی به کشورهای صاحب سبک سنگنوردی دنیا معرفی کنیم

او ادامه میدهد: در جشنواره اول مشکلات فراوانی از جمله عدم اطلاع رسانی به رسانه های داخلی وجود داشت که  باید در دور دوم جشنواره  برطرف شود.

رضا زارعی ادامه میدهد: باید دومین جشنواره را در حد مطلوبی برگزار کنیم تا جایگاه سنگنوردی کرمانشاه و ایران حفظ شود.

مدیران ارشد استان کرمانشاه هدف از برگذاری این جشنواره را معرفی آثار تاریخی و ظرفیت های تاریخی استان برای جذب گردشگر بیان میکنند با این حال باید هر چه زودتر راهکاری برای حضور تمام سنگنوردان مطرح داخلی به ویژه سنگنوردان کرمانشاهی در این جشنواره ا ندیشیده شود تا توانایی های سنگنوردی به نحو مطلوبی به جهانیان معرفی گردد.

این جشنواره از ۲۰ تا ۲۹ مهر ماه سال جاری برای دومین سال متوالی در کرمانشاه برگزار خواهد شد.

گفتگو: سهیل زارعی – ارسال شده به پست الکترونیکی کوه نیوز — info@irsubtitles.com